středa 20. ledna 2016

                             Strašná nádhera


             Autorka: Halina Pawlowská

             Ilustrace: Erika Bornová 

             Vydáno: Nakladatelství Motto, 2012


Anotace: Kniha povídek známé spisovatelky, scénáristky a moderátorky vypráví o tom, že touha po lásce nesouvisí s věkem. Pořád totiž platí, že láska je ze všeho nejdůležitější, a že když se v mužských očích náhodou objeví jiskra, je neodpustitelným hříchem ji zdusit! 


Po této knize jsem sáhla z několika důvodů. První důvod: Už dlouho jsem si chtěla přečíst něco od této autorky. Druhý důvod: Ve zkouškovém období jsem se chtěla odreagovat a na chvíli uniknout od veškerého shonu. Třetí důvod: Kdy je na tento druh literatury vhodnější doba, než teď?
Jedná se o soubor povídek, ve kterých Halina Pawlowská vypráví o různých zážitcích, které se jí přihodily - jak u nás, tak v zahraničí. Jak brzy zjistíme, zážitky nemusí být pouze krásné, mohou také člověka v životě pěkně proprat a kopnout do zadku. 
Díky Halině přicházíme na to, že ne všechno, co se na první pohled zdá jen černobílé, nemůže člověk s odstupem času vidět růžovými brýlemi - a naopak. Co nám v mládí přišlo nejkrásnější, nejdůležitější, jako jediný smysl života, můžeme v pokročilejším věku vnímat jako zbytečnost, hloupost nebo se  pousmát nad všemi botami, které jsme během života udělali a vzít si z toho ponaučení. 
Autorka vypráví všechny své útrapy i šťastné chvíle s nadhledem, místy s ironií, ale vždy okořeněné špetkou humoru a hlavně - vypráví srdcem. 
Myslím, že kniha zaujme každého, kdo má rád povídky plné humoru. Ale na rovinu: Po knihách od Pawlowské sáhnou spíše ženy. Možná asi proto, že se Halina specializuje více na "dámské publikum". Podporuje ženy a dodává jim sílu, energii, naději. Vždyť přece každá žena se hned nemusí řadit do starého železa, jakmile jí je 40 plus. Když bude o sebe dbát, bude se občas trošku rozmazlovat, dopřeje si,  po čem její srdce touží, není důvod, aby se za ní chlapi neotáčeli i třeba v 55. 
Doufala jsem, že mě Halina nezklame a Strašná nádhera se mi bude líbit, ale předčila veškerá má očekávání. Netvrdím, že se musí zalíbit všem, ale za pokus rozhodně nic nedáte. Ba naopak. Můžete jen získat. Co? Nadhled, jímž oplývá i autorka a který je v dnešní uspěchané době velmi důležitý. A co ještě? Každá žena se alespoň v jedné povídce najde. Každá jsme sice originál, ale v něčem jsme přece jen všechny stejné. Tak neváhejte a zkuste, nebudete litovat!


Hodnocení: 90%

O autorce: Narodila se v Praze jako jediná dcera ukrajinského emigračního básníka Vasila Kločuraka. vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Je vdova, její manžel Zdeněk zemřel v roce 2013, má dvě děti. 
Filmové a televizní scénáře: Díky za každé nové ráno, Vrať se do hrobu! , Doktoři z Počátků 

Žádné komentáře: