středa 18. května 2016

Fangirl

             Napsala: Rainbow Rowell

             Přeložila: Jana Kunová

             Vydáno: Yoli, 2015

             Počet stran: 456

Anotace:  Ačkoli jsou až na fyzickou podobu každá úplně jiná, Cath odjakživa sdílela se svým dvojčetem Wren všechno: oblečení, trápení s rodiči i vášeň pro knížky o mladém kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenomže teď obě nastupují na vysokou školu a Wren poprvé nechala Cath na holičkách – nechce s ní bydlet na koleji.

Potíž je v tom, že Cath na rozdíl od sestry není právě společensky zdatná. Jejím přirozeným 
Dvojčata Cath a Wren bydlela s tátou. Máma se jednoho dne rozhodla, že prostředím je internet, kde se nemusí nikomu dívat z očí do očí a kde tisíce fanoušků nadšeně čtou její povídky ze světa Simona Snowa. A to je svět na hony vzdálený bludišti školních budov, v němž číhají nástrahy v podobě všech možných fobií, děsivých spolubydlících s neodbytnými kamarády a profesorek tvůrčího psaní, které o fanfikcích nechtějí ani slyšet.
Co ale Cath zbývá než zachovat klid a nedat se?


Máma se jednoho dne rozhodla, že s nimi žít nebude a odešla. Od té doby si sestry začaly být ještě bližší. Psaly spolu fanfikce o kouzelníkovi Simonu Snowovi. Jenže čím byla dvojčata starší, tím víc byly patrné rozdíly mezi nimi. Wren - komunikativní, společenská, upovídaná, nemá problém najít si nové kamarády během 5 minut. Smůlou pro ostatní je to, že se chová často bezohledně a jde si rozhodně za svým. A pak tu máme Cath - introvertní, něžnou dívku, o které si mnoho lidí může myslet že je cvok, nerdka, no prostě divná. Ale je to tím, že se většině nepodaří Cath pořádně poznat. A mohu prozradit, že pod nepřístupným povrchem se skrývá poklad. Je to starostlivý snílek, hlavou i srdcem žije ve světě Mágů a Simona Snowa. 
Právě na kolejích si sestry přestanou být blízké a obě dvě se trápí. 

Fangirl je psaná v er - formě - což je na jednu stranu fajn, protože si člověk na čas odpočine od vyprávění člověka, o kterém je řeč. Er- forma se mi líbila, přestože ji obvykle moc nečtu. Naproti tomu, když držím v ruce knihu v ich - formě, dodává to knize na opravdovosti, žiju příběh s hlavními hrdiny. Ovšem v tomto případě není těžké vžít se do hlavní hrdinky Cath. Možná proto, že v hloubi duše jsme si opravdu hodně podobné. Nejspíš nejen vzhledem. 

Pokud se do Fangirl začtete stejně jako já, nepustí vás do doby, dokud nepřečtete její poslední stranu, včetně poděkování. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi fan-fikce nebo jsou zkrátka introverti, stejně jako Cath!  

Hodnocení: 93%

Žádné komentáře: