sobota 25. června 2016

Roznese tě na kopytech


             Napsala: Simona Monyová

             Vydáno: Mony, Rod Brno ; 2003

             Počet stran: 160


Anotace: Pozoruhodné je, že ačkoliv tuto knihu psala žena, jde o intimní výpověď muže. Autorka se dokonale vcítila do role pětačtyřicetiletého psychologa, který je postižen typickým syndromem muže středního věku - druhou mízou. Jak dalece může zkomplikovat zaběhnutý život náročná milenka a kam až sahá tolerance vlastní ženy, se dočtete v Roznese tě na kopytech.


2 manželé. Spousta vzpomínek. Ideální život. Práce, peníze, dítě. To všechno mají. Ale není to už nuda? 

Velmi milý, charismatický, přitažlivý psycholog v nejlepších letech má milující ženu, dospělého syna, kamaráda už od školy a svoje pacienty. Na první pohled mu nic nechybí, jeho život je bez jediné chybičky. A v tom je právě ten problém. Kvůli tomu se z něj stává muž, který chytne druhou mízu. Je nevěrný své manželce s dívkou, kterou přebral svému kamarádovi. Ale moment, on ji přece kamarádovi nepřebral. Jen mu pomohl se jí zbavit. A převzal to těžké břemeno se jménem Felicie na sebe. Psycholog si myslí, že si užije a pak se Felicie zbaví, jenže právě Felicie je tím, co dokáže jeho život převrátit vzhůru nohama...

Psycholog, Felicie i všechny ostatní postavy, které hrají nějakou roli - ať už významnou či bezvýznamnou, jsou bravurně popsány. Při čtení jsem měla pocit, že je doopravdy znám, že se v něčem podobají mým známým. Nejspíš to bude tím, že Monyová popisuje život obyčejných lidí a normální situace, při kterých muži ztrácejí zábrany. Kniha je tenoučká, nic by člověku nemělo bránit v tom, přečíst ji na posezení, jenže kniha je plná úvah, myšlenkových pochodů psychologa, a proto mi utíkala velmi pomalu. 

Myslela jsem si, že když jsem viděla předtím film, zkazí mi to zážitek ze čtení. Ale to jsem se spletla. Film je knižní předloze velmi podobný a přitom je úplně jiný. A musím říct, že po dlouhé době mě bavilo obojí. Film je jednodušší na představu, pěkné zpestření večera, zatímco kniha je opravdu o pocitech a úvahách. Pokud nemáte rádi psychologii a úvahy o tom, co by kdyby, podívejte se rovnou na film a s knihou neztrácejte čas. A nebo naopak, dejte jí šanci! Třeba vás to bude bavit! 

Monyové se ale musí nechat dvě věci: První věcí je, že má neskutečně obrovskou slovní zásobu. A tou druhou je to, jak mistrně dokáže vystihnout lidskou, přesněji řečeno mužskou mysl. To knihu povyšuje na skvost v české literatuře. Knihu doporučuji jak ženám, tak mužům. Není občas špatné přečíst si knihu o obyčejných věcech, které nás klidně mohou jednoho dne potkat...  

Hodnocení: 90%             

Žádné komentáře: