pondělí 4. července 2016

Malý princ

           Napsal: Antoine de Saint - Exupéry

           Přeložila: Zdeňka Stavinohová

           Vydáno: Albatros, 2005

           Počet stran: 94

Anotace: Není pohádka jako pohádka, není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden – Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury.

Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet.

Le Petit Prince - myslím, že není třeba dále představovat. Příběh, o malém princi, který si podmanil celý svět. Zasáhl ne jednu generaci a doufám, že ještě nějakou zasáhne. Krátký děj, málo stran, ale i přesto ve vás zůstanou myšlenky na něj. Jak negativní, tak pozitivní. A že jich nebude zrovna málo.

"Lidi mají hvězdy, ale ty nejsou stejné. Pro ty, kteří cestují, jsou průvodci. Pro jiné nejsou nic, jen malá světýlka."


Malý princ je filozofický, pro jakoukoliv věkovou skupinu. Nejlepší na něm je to, že je jedno kolik vám je let. Pokaždé si z něj něco odnesete. A pokaždé to bude něco jiného, nového. Nikdy nebudete moci říct, že vám už nemá co dát, protože při dalším čtení objevíte něco, co jste minule přehlédli. Nebo jste snad nebyli dostatečně zralí na to, abyste to viděli?

"Tohle je mé tajemství. Je velmi jednoduché. Vidíme dobře jen srdcem. Důležité je to, co je pro oči neviditelné."


Ano, to nejdůležitější je očím neviditelné. Platí to i v případě Malého prince. 
Nemůže nikdo čekat, že příběh budou zbožňovat úplně všichni. To rozhodně ne. Existují v tomto případě dvě skupiny lidí. Buďto se vám příběh bude líbit a zamilujete se do něj i do Malého prince jako takového, nebo si řeknete: další "hloupé" filozofické dílo, které nemám rád. 
Ale nikdy to nebude nic mezi tím. Mezi těmito dvěma skupinami. Což je na jednu stranu smutné, ale na druhou stranu krásné. Vždy budete mít na příběh svůj názor a dokážete se do jedné ze skupin zařadit. 

Myslím, že by si toto dílo měl přečíst za svůj život každý. Každého totiž nějakým způsobem ovlivní, nehledě na to, jaký má na knihu názor. Každý přeci touží poznat malého prince, který bydlel na planetě sotva větší než on a potřeboval přítele...  

Hodnocení: 100%

Žádné komentáře: