středa 6. července 2016

Tracyho tygr 


                Napsal: William Saroyan

               Přeložil: Jakub Valenta

               Vydáno: Argo , 2007

               Počet stran: 118

Anotace: Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra.

Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti. 


Tracyho tygr vypadá na první pohled jako kniha vhodná pro děti, ale věřte, není tomu tak. Jak již nabízí anotace, příběh je vyprávěn formou pohádky, takže musíte číst mezi řádky, abyste pochopili, o čem všem tato tenoučká knížka vypráví. 
Ale nebojte! Smysl toho všeho vám bije přímo do očí, není na tom nic těžkého. Novela se v současnosti řadí již mezi klasiku, ale na druhou stranu - netvrďme, že jde o válečný román. Ani vzdáleně se nepřibližuje např. Hemmingwayovi nebo Remarquovi. 

Pokud se vám kniha zalíbí, mohu říct, že příběh je to opravdu silný. Místy smutný, místy veselý. Vlastně - kniha se dá popisovat stovkami slov, ale nejvíc ji vystihnou slova jako: roztomilá, miloučká. 
Ano, miloučká. To je ten správný výraz. 

Knihu bych směle přirovnala k Malému princi od A. de Saint-Exupéry. Moji recenzi na něj můžete najít zde
Malý princ je stejně jako Tracyho tygr zvláštní dílo. Jsou 2 typy lidí: Zbožňuji Malého prince, tudíž je dost pravděpodobné, že se mi dílo Saroyana bude líbit, a pak jsou tady ti ostatní, co nemají rádi Malého prince. Těm bych doporučila novelu zkusit, ale upřímně, myslím si, že většinu z vás, co patříte do druhé skupiny, Saroyanovo dílo nezaujme. Bude vám připadat o ničem. 

Ale vám, kteří patříte společně se mnou do skupiny první, se bude Tracyho tygr opravdu líbit a přečtete si ho vícekrát. Protože vás dokáže pohladit po duši a vryje se do vaší paměti i do vašich srdcí už navždy. 

Hodnocení: 95%

Žádné komentáře: