středa 26. října 2016

                                       
                   Bábovky

               

               Napsala: Radka Třeštíková

               Vydáno: Motto, 2016

               Počet stran: 328


Anotace: Dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu. Napadlo vás někdy, co řeší milenka ženatého muže a jaká je ve skutečnosti ta příšerná manželka, o které jí on vypráví? Nebo proč má sestra manželky tak špatný vztah se svojí dcerou? Jak se vlastně cítí ta patnáctiletá holka, na kterou si rodiče nikdy neudělají čas? A kam se vlastně poděly ty peníze? Kdo je vzal, kdo je ztratil, kdo je utratil, kdo je našel a kdo je bude muset vrátit? Nechte se strhnout upřímnou zpovědí hlavních hrdinek, kde nechybí ironie, humor, bolest, napětí, nenávist ani láska. Kde se emotivní příběhy vzájemně prolínají, jeden vede ke druhému, k celé řadě zajímavých rozuzlení a potom nerušeně pokračují dál, někdy šťastně, někdy ne, takový už je život.


Bábovky. Co se vám vybaví při vyřknutí onoho slova? Jídlo? Kuchařka to není. Bábovičky, které vytvářejí malé děti na pískovišti? Zase vedle, ani o příručku, v níž dominují batolata, nebo děti předškolního věku, se nejedná. Co název tedy může znamenat? 

Myslím, že Bábovky není třeba - po již tak výživné anotaci - představovat. Opravdu se jedná o běžné lidské vztahy, které tu jsou, byly a budou. Některé příběhy jsou smutné více, jiné méně. Některé ve výsledku pobaví, ostatní zasejí semínko pochybnosti, zda má něco takového, jako je vztah, vůbec cenu. Jedná se o skvěle zpracovaný námět. A jaký námět to vlastně je? No přeci život sám! 

Každý si chce čas od času přečíst knihu, u které si odpočine, načerpá energii. A přesně k tomu Bábovky slouží. Odpočinete si u nich a zároveň vás kniha donutí přemýšlet o životě, vašich vztazích k ostatním lidem, o smrti. Donutí vás zamyslet se nad sebou samotným. A takových knih opravdu moc není. Své kouzlo všem 12ti příběhům dodává - u knih méně obvyklá - rámcová kompozice. 
Kde všude se objevuje, že vedlejší postava jednoho příběhu se stává hlavním hrdinou příběhu dalšího? Kde se setkáváme s tím, že všech 12 příběhů propojují prosté a přitom geniální věci - známosti, přátelé, náhody...

Radka Třeštíková mi dokázala, že psát umí a boom této knihy je opodstatněný. O prázdninách, kdy je času na čtení kupodivu ještě méně, jsem ji přečetla za 2 dny. Neustále jsem přemýšlela o příbězích, které Radka nanesla na papír a vdechla hrdinům život. Upřímně... Přemýšlím o nich občas i teď, s tak velkým odstupem. 

Jedinými negativy této knihy jsou jména a jejich počet. Občas jsem si musela uvědomit, kdo to vlastně je. Jo počkat, ten už tam byl... Ale co se mu stalo? Ve které povídce vystupoval? Naštěstí nám Třeštíková postavu jednou či dvěma větami popíše a my si to okamžitě uvědomíme. 
Trocha zmatku do knihy patří. I život je jeden velký fofr a beze zmatku by to zkrátka nešlo...

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: