středa 16. listopadu 2016

Bitva o Hex Hall


          Napsala: Rachel Hawkins

          Přeložila: Tereza Kolesnikovová

          Vydáno: Knižní klub, 2012

          Počet stran: 232


Anotace: Na Sophii Mercerovou je toho poslední dobou moc. Jen co si zvykla na to, že je démon, a naučila se své neobyčejné schopnosti ovládat, jí je Rada zase odebrala. Archera a tátu viděla naposledy v hořícím vězení a jedinými spojenci mají být nyní Branickovy. Shodou okolností odvěcí nepřátelé Prodigia. Rodinné překvapení neberou konce a jen tak mimochodem je na spadnutí válka, v níž má hlavní úlohu sehrát právě Sophie. Na tom se shodnou všichni, ne už však na tom, na jaké straně bude Sophie stát. Jenomže bez své magie je Sophie bezbranná. Podaří se jí získat zpět kouzelné schopnosti dříve, než bude pozdě?


Poslední, třetí díl. U něj už tak bývá, že je nejlepší, nebo naopak. Dokáže celé, na první pohled mistrovské dílo potopit, hodnota literárního díla jde svojí tíhou ke dnu společně se všemi postavami, stejně jako Titanic a jeho pasažéři. Těžko říct, zda vůbec některý díl z trilogie to má jednoduché. Pojďme se tedy podívat, jak se autorce již tak - z mého pohledu - hodnotného díla, podařilo zakončit příběh Sophie Mercerové a její rodiny...Zatímco první díl byl silně rozjezdový, druhý díl nás svojí rychlostí a zběsilostí překvapí hned na začátku. Ani u třetího tomu není jinak. Máme na záporné postavy vztek, fandíme těm "klaďasům", u některých stále pochybujeme, jak je zaškatulkovat. Hluboko uvnitř doufáme, že jsou to ti nejlepší hrdinové na světě, nic zvráceného by neudělali, ale zdravý rozum nás od tohoto přesvědčení odrazuje. Stejně jako v jiných případech (láska, přátelství,...)

Ano, jak jste nejspíš pochopili, vyskytuje se zde milostný trojúhelník, což je hlavním tématem spousty fantasy knih pro teenagery. Jenže Rachel Hawkins má opravdu talent. A boj dvou mladých mužů o dívku není hlavním předmětem celé trilogie. Jedná se zde o tzv. doplněk celého napínavého příběhu. Věc, která dodá celému příběhu to, co mu tolik chybí! 

Jsem poctěna, že jsem si trilogii mohla přečíst. I když... se zakončením celého příběhu tak úplně nesouhlasím. Představovala jsem si mnoho konců, ale takový, který vybrala autorka, mě opravdu nenapadl. Což je vlastně pro knihu plus, když to vezmeme kolem a kolem. Vytvořila ryze fantaskní svět, který se ve skutečnosti zdá zcela reálný, nic vám postupem času nepřijde divné a s koncem se stejně musíme smířit.      

Na Rachel Hawkins nedám dopustit a doufám, že jednoho dne se od ní dočkáme další literární perly.

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: