úterý 22. listopadu 2016

Intr

           

             Napsal: Ladislav Karpianus

             Vydáno: CooBoo, 2013

             Počet stran: 160


Anotace: Nečekej na vrátnou, než dostaneš klíče od svého pokoje! Otevři první stránku knihy a užij si naplno čtyři nespoutané roky svobodného studentského života. Staň se na chvíli stydlivou studentkou, poprvé zamilovaným druhákem, co se po večerce dobývá na holčičí pavilon, nedávno vyhozeným dredařem, nadějným profesionálním hráčem počítačových her, svědomitým šprtem nebo pečlivou vychnou, aby ti brzy při čtení tohoto povídkového románu došlo, že hlavní postavou je tu úplně někdo jiný.


Strávili jste svá studentská léta na Intru? Chystáte se tam? Nebo se snad Intr právě teď stal vaším domovem? V tom případě je tato kniha přesně pro vás! 

Jak už název knihy napovídá, ústředním prostředím se stává intr, na který přicházejí a odcházejí stále noví lidé. Je už jen a jen na nich, zda se vrací domů stejní jako na začátku. Každý se mění...

Na první pohled naprosto obyčejná a barevně šílená obálka, která vás jednoduše musí zaujmout. Pokud ji nezaregistrujete na první dobrou, měli byste si zajít k očnímu lékaři. Téma? Vskutku neobvyklé. Autor? Není zahraniční. Grafické zpracování? Nenormální. Vyjmenovala jsem už dostatek důvodů, proč knihu musíte uchopit do ruky a začít si v ní listovat? Výborně. Můžeme pokračovat. 

Jak je asi zřejmé, nejedná se o zcela běžnou literaturu, na kterou narazíte na každém rohu knihkupectví. Ladislav Karpianus píše lehce, slovy, která jsou typická pro studenta střední školy, i řeč "ajťáka" zvládá na jedničku. V knize jsou červenou barvou přeškrtávána slova, slovní spojení, jsou zde připisovány myšlenky, jak text ještě upravit. Což je jednoznačně další plus, které dodá knize na atraktivitě a neobvyklosti. Nemusíte se ale bát. Kniha je rozdělena na kraťoučké příběhy, které vypráví pokaždé jiná postava. Jak už to tak ale bývá, na intru se zná každý s každým, takže ne jeden lidský osud navazuje na druhý. 

Už vás kniha konečně zaujala? Pokud nečekáte nic přelomového v české literatuře, ale zároveň se chcete uvolnit, pobavit a strávit pár příjemných odpoledních chvil s kávou, čajem, něčím sladkým a životy několika puberťáků, směle do toho. Nejlépe se příběhy čtou v MHD (vlastní zkušenost). :)

Hodnocení: 3,5/5

Žádné komentáře: