středa 21. prosince 2016

Bez jablka

         Napsali: Miloš Říha, Michelle Losekoot

         Ilustrovala: Barbora Balgová

         Vydáno: Motto, 2016

         Počet stran: 224


Anotace: Kdo platí v hospodě? Kdo koho vlastně žádá o ruku a kdo zdržuje, když se odchází z bytu? Žijeme ve světě, který se rychle mění. Tak rychle, že se na některé změny nejsme schopní adaptovat. Novou metou ve vztahu je znát navzájem své heslo k počítači, muži mají krémy proti vráskám a ženy dělají kariéru.

Miloš a Michelle se v tom chaosu snaží zorientovat. Žijou totiž v generaci dnešních třicátníků, tedy v první generaci, která si v životě nastavuje svá vlastní pravidla. Pohledem muže a ženy se dotýkají různých situací, pro které v dnešních zběsilých časech najednou není žádný návod. Zkoumají místa, která jsou zanesena stereotypy a u kterých žena zdvihá obočí a muž se kouká jinam. A tím, že spolu nespí, k tobě mohou být upřímní.Jejich krátké tematické sloupky, které už rok vycházejí na Bezjablka.cz, jsou ironickým povzdechem nad tím, jak by dnešní svět vypadal, kdyby Eva tenkrát nepodala Adamovi jablko a Adam si do něj nekousnul. Jak by vypadal svět, ve kterém se žena a muž před sebou nestydí a mluví otevřeně o všem, co se v jejich životech změnilo?

⬇⬇⬇

Bavit se o tématech, která k běžnému životu patří, je nezbytné. Není tedy divu, že se je rozhodli Michelle a Miloš ve svých krátkých textech rozebrat do nejmenších detailů. Rozebírají cokoliv jim přijde na mysl s lehkostí, vtipem, občas i ironií a nebojí se čtenáře z obou úhlů pohledů nahlédnout do témat, která ještě před pár lety mohla být jedno obrovské tabu. 

Nebudu dál kecat nesmysly a napíšu to rovnou. Kniha mě naprosto okouzlila, stejně jako před časem P.S. od Aňi Geislerové (ZDE). Přišli s novým pohledem, upřímností, se kterou jsem se ještě nesetkala, nazývají vše pravými jmény. Dokázat vystihnout drtivou většinu žen a mužů si zaslouží poklonu. Se vším, co jsem si z daných témat prožila, jsem musela dát za pravdu Michelle a konečně se také dozvěděla, jak to vidí ti chlapi! 

Toto mistrovské dílo krášlí mimo jiné nádherné ilustrace Barbory Balgové, která jejich prostřednictvím vnáší i svůj pohled a názor na věc. Dodává jimi knize na opravdovosti a estetický vzhled okamžitě vystoupá výš. 


Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že Bez jablka se řadí k tomu nejcennějšímu, nejlepšímu a nejoriginálnějšímu převedení blogových příspěvků do knižní podoby, které na současném knižním trhu najdeme. Těch nej by se dalo najít ještě minimálně deset.
Knihu si hodlám koupit domů, jakmile to bude  možné. Těším se, až si dám něco dobrého a u toho si zalistuji v knize Bez jablka  a budu opět zkoumat, jaké by to bylo, kdyby Eva nepodala Adamovi jablko a on si do něj nekousnul...

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: