sobota 24. prosince 2016

Kyselina sýrová


              Napsala: Amélie Nothomb

              Přeložila: Lucie Šavlíková

              Vydáno: Mladá fronta ; 2011

              Počet stran: 142


Anotace: Význačná francouzská spisovatelka zasazuje děj tohoto románu do otřesné televizní reality-show simulující podmínky koncentračního tábora. V kulisách příběhu jedné z obětí, mladé dívky známé pod pořadovým číslem CKZ 114, která vzbuzuje až obsedantní touhu v dozorkyni Zdeně, se Nothombová zamýšlí nad skutečnými významy hodnot, jako je identita, morální čistota, zásadovost. Kontroverzní román vzbudil mezi francouzskou odbornou i laickou veřejností bouřlivou polemiku.

⬇⬇⬇

Reality-show vrývající děsivé zážitky lidem do paměti, simulace koncentračního tábora. Týrání, šikana, hlad, nejistota. Strach o holý život a naděje. Vítejte v hlavě jednoho účastníka velice úspěšné reality-show v nejasné budoucnosti. S takto kontroverzním románem jsem se opravdu ještě nesetkala. Autorka nás rovnou vhazuje do běžného dne v "koncentráku". Ne, počkat! Ve velice úspěšné reality-show! V reality-show, kde lidé na televizních obrazovkách sledují smrt ubohých lidí, kteří se nějakým způsobem provinili. Jak? To nikdo neví. Ale začíná jít do tuhého. Zatímco pro pořadatele, lid i dozorce je sledování těchto tyranií, ničení lidských nadějí, násilné ukončování lidských životů zábavou, účastníkům nezbývá nic jiného než doufat, že šikana, hlad a strach jednoho dne utichnou. Zčistajasna, stejně jako přišly. Vysvobození. Nic jiného nechtějí. V podobě smrti, či výhry v soutěži. 

Boj o přežití. Myslím, že tohle vystihuje knihu s naprostou přesností. Amélie se nesnaží čtenářům nakukat hned od první strany, že vše bude dobré. Přichází i s velice zajímavě a zároveň vkusně zasazenými ne zrovna nejlehčími tématy, jako jsou prvky homosexuality, zásadovosti, ale vyskytne se zde i tématika zdvořilosti, dobrého vychování a nespravedlnosti světa.


Hlubokých myšlenek je zde dle mého názoru požehnaně. Knihu přelouskáte za jedno odpoledne, a přece ve vás zanechá silný zážitek. V hlavě se vám usadí spousta nezodpověditelných otázek. Je opravdu to, co se naší současné společnosti zdá jako problém, problémem? Neexistují daleko horší věci, než ty, které se právě teď dějí nám? Jsme na tom tak špatně, jak tvrdíme?    

To jsou pouze nicotné příklady otázek, které vám nedají po přečtení Kyseliny sýrové spát. 

A proč se kniha jmenuje právě Kyselina sýrová? To zjistíte pouze v případě, že si knihu okamžitě přečtete.


Hodnocení: 5/5 

Žádné komentáře: