středa 22. února 2017

Esej o tragédii

           

            Napsala: Elizabeth LaBan

            Přeložil: Štěpán Hnyk

            Vydáno: Host, 2014

            Počet stran: 288


Anotace: Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: „Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň.“ Ale přítel je to poslední, co Tim hledá — doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole. ⬇⬇⬇

Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a také Duncana, studenta posledního ročníku, který odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse.

Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství. A tajemství, to je moje. Kdykoliv se někde vyskytne tajemství, dívám se na celou situaci úplně jinak. Každý nějaké tajemství má a tím pádem se dokáže ztotožnit s jakoukoliv postavou, která si to své střeží. 

Chtěli byste psát esej o tragédii? Víte o čem byste vůbec psali a co je to opravdová tragédie? 
Otázky, na které se mimo jiné snaží odpovědět i náš hlavní hrdina. Jsem velice překvapená, jak moc se mi příběh dostal pod kůži. Chci říct... Moc často se mi to nestává. Což je možná chyba. A nebo ne. Aspoň si více vážím knih jako je právě Esej o tragédii. 

Na první pohled nenáročná young adultovka, která vám změní pohled na určité věci, u některých jedinců může dojít k přehodnocení svého pohledu na svět, změně hodnot, změnám kdovíčeho ještě. 

Nedá se říct, že dílo je něčím převratné ale některé věty mluví za vše. A proto vejdi, přítele najdi a  přítelem se staň...

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: