sobota 25. února 2017

V pasti


Napsal: Michael Northrop

Přeložila: Zuzana Halamíčková

Vydáno: CooBoo , 2013

Počet stran: 207


Anotace: V den, kdy začala sněhová bouře, nikdo netušil, že bude trvat celý týden. Běsnící vítr, nekonečné závěje sněhu a vše spalující mráz. Pro ty, které bouře zasáhla, tak už není hlavní starostí, jak zůstat v teple, ale jak přežít.


Scotty a jeho přátelé Petr a Jason patří k posledním ze sedmi studentů, kteří po začátku bouře čekají v budově své střední školy, až pro ně někdo přijede. Brzo jim však dojde, že jim nezbyde nic jiného, než ve škole přenocovat. Což se nezdá jako vůbec špatný nápad, zvlášť když s nimi v budově zůstaly dvě nádherné holky. Ale pak vypadne proud, poté teplo. Vodovodní trubky zamrznou a popraskají. A na střeše se hromadí sníh, který je může každou chvíli zavalit. Jak dny pokračují, sněhové závěje jsou vyšší a vyšší a prázdné místnosti jsou chladnější a tmavší, všem postupně dochází, že nastává boj o holý život. A že budou muset učinit nejtěžší rozhodnutí ve svých životech.⬇⬇⬇

Myslíte si, že jste se během života už někdy ocitli v pasti? Zcela určitě ne v takové, v jaké se ocitl Scotty a jeho spolužáci! 

Na první pohled úžásné a v celku originální téma, se kterým se dá pracovat na tisíce způsobů a všechny budou skvělé. Bohužel, pro nás čtenáře, autor si vybral jedno z těch zpracování, která zajímavá přestávají být v první třetině. Určitě vás zajímá, co se během sněhové bouře bude dít ve škole... Jak logické. Jinak byste knihu nezačali číst. Během čtení nám ale dochází, že tato kniha je dějově vedle jak ta jedle. 

Není špatné vědět, co přestává ve škole fungovat, ale po nějaké době je to nuda. Největší akcí v knize se po několika stranách stávají výpravy do jídelny. Rozhovory, díky kterým by se ve škole mohla stát spousta věcí, jsou velmi ploché, nezáživné, nicneříkající. Kdyby autor měl u maturity psát vyprávění, pohořel by nejspíš právě na rozhovorech, které jsou v průběhu celé knihy více méně bezpředmětné.

Pokud vás naláká obálka a anotace, bravo! Necháte se okouzlit něčím, co se na první pohled může jevit jako zaručený hit, ale opak je pravdou. Nechci ani vědět, kolik lidí se již na tomto příběhu spálilo. Nejen že vás zaujme až posledních pár stran. Pokud se chcete stát detailisty, kteří rozebírají vše do písmene, zpozorujete, že konečné znění příběhu vlastně není konečné. Nevíme jistě, co se stalo, co by se mohlo stát... 

Pro někoho je konec zcela jednoznačný. Ale když máte v prosinci, čase předvánočním, náladu na filozofování a knihu, která se odehrává ve sněhu, stejně jako současný život za oknem, nebudete spokojeni ani s příběhem, ani s koncem. 

A teď zcela seriózně. Jestli si chcete o vánocích přečíst něco se zimní tematikou, rozhodně nekupujte / nečtěte tuto knihu. Budete leda tak zklamaní a vánoční nálada bude fuč, stejně jako záruka kvalitní literatury...

Hodnocení: 2/5

Žádné komentáře: