sobota 25. března 2017

Básně


Napsal: Francois Villon

Přeložil: Otokar Fischer

Vydáno: Československý spisovatel , 2009

Počet stran: 196


Anotace: Výbor z díla francouzského básníka poloviny 15. století, známého svým nespoutaným a nekonvenčním životem.

Jeho verše jsou soustředěny do několika tematických okruhů - píše šprýmové odkazy, úvahy o umírání, básně proti pomlouvačům, jindy zase líčí pomíjivost lásky, krásy a slávy. Často ve svých verších dává na odiv svou tělesnou i duševní bídu. Uspořádání tohoto výboru se snaží alespoň o přibližnou chronologii podle dostupných faktů z básníkova života.

⬇⬇⬇

Máte dnes depresi? Nenávidíte sebe i celý svět? Pojedete dnes MHD a chcete se ztratit ze zemského povrchu? Jste tu správně...Melancholie, oblíbená smutná píseň a Villon. Kombinace, kterou se nedá nic zkazit.
Často se nesetkáváme s umělci, kteří by toho během života stihli tolik jako Francois Villon. Nevím, zda si zaslouží za svůj pestrobarevný život obdiv, nebo opovržení. Ovšem jeho díla si zaslouží pouze a jen obdiv.

Jednoho dne jsme se o něm učili ve škole. Velmi mne zaujal Velký testament (Závěť). A co neměli tentýž den v Levných knihách? Básnickou sbírku, která zahrnuje i jeho pověstnou Závěť.
Není třeba představovat villonské balady. Ocitnete se na hraně zapomění, opovrhování společností, Villon na vás převede pocit, že je vám i jemu minimálně 100 let (takže mládí v tahu), i když moc dobře víte, že poslední zmínky o něm končí v jeho 32 letech. 

Nejvíce se mi líbily básně, ve kterých popisuje a mnohdy uvažuje o smrti a lásce. Opomenout ovšem člověk nesmí i ono duševní prázdno - bídu, která se plíží k vám a zároveň nasazuje brouka do hlavy, kdy si myslíte, že duši nemá celý svět, včetně vás. 

Celá atmosféra se zakládá na ponurosti, odevzdanosti, ale zároveň i o jakési odvaze, kterou ukazuje ve svých textech v kontextu s církevními hodnostáři.
Naproti tomu - jednotlivé básně jsou obsahově seřazovány dle toho, jak Villon prožíval jednotlivá období svého života, jež jsou popisována v oněch dílech. Můžeme s ním tak prožít jeho příběh, o kterém se nikdy s jistotou nedozvíme, jak vlastně skončil. 

Nebudu to již déle protahovat. Básnická sbírka byla naprosto úžasná. A pokud váháte, zda si knihu vybrat k maturitě, myslím, že je to jedna z nejlepších voleb, co se týče poezie jako takové. 

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: