pátek 3. března 2017

Nedej se


Napsala: Rainbow Rowell

Přeložila: Jana Kunová

Vydáno: Yoli , 2016

Počet stran: 496


Anotace: Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr.

Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem.
Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal…
Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku.
Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub. ⬇⬇⬇

Rainbow Rowell je celosvětově známá autorka, píšící převážně knihy v kategorii young adult. Je ovšem neobvyklé, že se rozhodla napsat fantasy román, který již na první pohled vybočuje z jejího stylu. 

Tentokrát se setkáváme s mladým, zato nejmocnějším kouzelníkem světa - Simonem Snowem. Svět Mágů ničí Zlořád Pleticha, ale není jediný. Kouzelnické rody bojují proti sobě, proti názorům ostatních. V kouzelnickém světě není bezpečno. Nezdá se vám na první pohled, že příběh je učebnicovým příkladem Harryho Pottera? 

Ano, na první pohled se tak může jistě zdát. Nedejte ale na první dojem a knihu si přečtěte. Zjistíte, jak bláhoví jste byli a v čem všem se Nedej se od Harryho Pottera liší. Rainbow Rowell dokázala vymyslet úžasný příběh, který si zaslouží být více známým. Dokonce více, než Fangirl. 
Fangirl jsem četla, líbila se mi, ale na 100% jsem z ní unešená vážně nebyla. Nechci tímto shazovat knihu Fangirl, ani tvorbu autorky doposud. Chci pouze poukázat na fakt, že by se Rainbow měla dát na dráhu fantasy.

Autorka dokazuje svoji spisovatelskou dovednost především neskutečnou čtivostí jejích knih. Jakmile se jednou začtete, nemůžete přestat. Uvědomíte si, že je půlnoc, až poté, co odbijí hodiny. Zjistíte, že vám vychladla večeře i s čajem, protože nejde jen tak odložit Nedej se, aniž byste se dozvěděli, jak to vlastně dopadne. 

Velmi překvapivé a originální je zjištění, kdo je vlastně Zlořád Pleticha. I teď po dočtení na Nedej se často myslím a jsem si jistá, že Rainbow Rowell si u mě natrvalo otevřela dvířka. Jestli ještě někdy napíše fantasy příběh, okamžitě si ho budu chtít přečíst. 

Postavy jsou obdivuhodně charakterově vykresleny. Nelze po několika stranách s jistotou říct, kdo je dobrý a kdo zlý. Časem se to dozvíte a pokud ještě nejste v tomto žánru zběhlí, budete i překvapeni. 
Autorce bych vytkla pouze jedinou věc. Zhruba vysvětlila, v čem spočívá magie, ale nevíme s naprostou jistotou, jak funguje. Občas to vypadá, že nám zapomněla něco vysvětlit, děj se sousředí spíše na dialogy postav a jejich vnitřní pocity, nikoliv na magii jako takovou, což je škoda.

Dalším plus je bezpochyby vyprávění příběhu prostřednictvím několika postav. Zjišťujeme, jak se postavy cítí, jak vnímají celou situaci, která v daném okamžiku nastane. Na pár stranách sledujeme i retrospektivní linku, která postupně dovysvětluje celý příběh a skládačka se stává úplnou. 

Navnadila jsem vás dostatečně na Nedej se? Výborně! Neváhejte už ani minutu a okamžitě se začtěte do příběhu Simona Snowa, který není jen pouhou napodobeninou Harryho Pottera...  

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: