sobota 20. května 2017

Pomsta a rozbřesk


Napsala: Renée Ahdieh

Přeložila: Adéla Špínová

Vydáno: CooBoo , 2016

Počet stran: 400


Anotace: V zemi Chorásán si násilnický kalif Chálid každou noc bere novou dívku, aby ji ráno nechal oběsit na hedvábném provazu. Když se šestnáctiletá Šíva stane jeho obětí, rozhodne se její nejlepší přítelkyně Šeherezáda, že se pomstí, a dobrovolně se stane jeho další ženou. Šeherezáda je nejen rozhodnutá zůstat naživu, ale ukončit hrůzovládu kalifa jednou provždy. 

V tomto napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci okouzluje Šeherezáda noc za nocí kalifa svými příběhy, a získává tak další dny života. I když ví, že každá noc může být její poslední. Avšak Chálid je jiný, než jakého si ho představovala. Za zrůdou se skrývá ztrápený kluk a Šeherezáda, aniž by chápala, jak je to možné, se do něj zamiluje. Jak jen mohla? Vždyť je to neodpustitelná zrada. V honosném paláci zjistí, že ne vše je takové, jaké se jeví, ale i přes svou lásku je rozhodnutá pomstít svou přítelkyni. Může v tomto světě plném příběhů a tajemství přežít láska? A znamená vůbec něco?

⬇⬇⬇

S re-tellingy jako by se roztrhl pytel. Všichni spisovatelé young - adult spolu soupeří nejen o to, kdo napíše pro teenagera zajímavější knihu, tentokrát se spisovatelé snaží převyprávět kouzelné pohádky, které zná každý, pomocí jejich "nového" příběhu, ale opět jinak, zajímavěji. Povedlo se to tedy alespoň Renée Ahdieh?

Přiznávám, je to zatím jediný re-telling, který jsem četla, ale od první strany jsem cítila, že se mi kniha bude líbit. Pro nás neobvyklé exotické prostředí, dynamické zpracování oblíbené pohádky Tisíce a jedné noci, neuvěřitelný cit pro dokonalé a čtivé vyprávění něčeho, co vcelku každý zná, má něco do sebe.

Nejvíce mě zaskočila skutečnost, že se nemohu odpoutat od příběhu, který je vyprávěn velice citlivě, zároveň si s námi autorka nemilosrdně zahrává, nechává nás neustále v napětí, dodává celému příběhu pomyslnou auru, jež nás nutí představovat si hlavní postavy a doufat, že celý děj dopadne tak, jak si přejete vy, nikoliv ona.

Celý děj má spád. A to z jednoho prostého důvodu. V každé větě se něco děje. Dokonce i díky myšlenkovým pochodům hlavních hrdinů se děj posouvá neustále kupředu. Což je příjemná změna oproti mnoha jiným příběhům, kde se stále nic neděje. Tato prozaička nám toho má ještě hodně vysvětlovat. Také nás čtenáře automaticky hned zpočátku rozděluje na dva nepřátelské tábory. Prvním táborem se stávají čtenáři, kteří chtějí, aby Šeherezáda skončila s Chálidem, druhý tábor chce samozřejmě pravý opak. A kam patřím já? Zcela jistě do toho prvního.

Do knihy jsem se okamžitě zamilovala a od první chvíle začala žít život Šeherezády. Autorka má další úžasnou vlastnost. Cílová skupina, pro kterou tuto trilogii Ahdieh napsala, se okamžitě vcítí do Šeherezády, která není žádnou ukňouranou chudinkou, co si bez cizí pomoci neumí ani zavázat tkaničky u bot. Jedná se o postavu z masa a kostí, dokážete s ní nenávidět Chálida, následně se společně s ní do něj zamilovat a nejednou si říct: Jo, máme podobné charakterové vlastnosti, možná i zlozvyky. Jsem opravdu vděčná, že se CooBoo rozhodlo trilogii od Renée Ahdieh vydat a doufám, že si co nejdříve přečtu zbylé 2 díly. 

Hodnocení: 5/5

Žádné komentáře: